Sindrom suvog oka predstavlja uobičajeni problem koji ima značajan dio populacije. Problem je u poslednje vrijeme postao još izraženijim zbog toga što ljudi manje trepću zbog stalnog gledanja u ekrane, kao i zbog primjene aparata za kondicioniranje vazduha koji dovode do isušivanja vazduha.
U najvećem procentu slučajeva pacijenti osjećaju da nakon nekog vremena moraju češće da trepću kako bi izoštrili sliku, kao i da im počinje da smeta svjetlosti. Nekada postoje i neodređeni simptomi kao što je bol u dubini oka, žuljanje i nelagoda tokom boravka na otvorenom. Svi ovi simptomi su prisutni u čitavom spektru, od sasvim beznačajnih tegoba do problema koji mogu da dovede do smanjenja sposobnosti obavljanja normalnih životnih aktivnosti.
Sindrom suvog oka je u manje od 10% slučajeva povezan sa smanjenjem same proizvodnje suza. U najvećem procentu je izazvan pojačanim isparavanjem suza zbog nestabilnosti suznog filma. Za njegovu nestabilnost najčešće je odgovoran masni sloj suznog filma koji prave lojne žlijezde kapka. Ove žlijezde tokom života mogu da smanje svoju aktivnost ili da dođe do njihovog propadanja. Takođe, kvalitet samog loja koje stvaraju može da bude narušen. Na primjer kada dođe do saponifikacije na pregledu se vidi na rubu kapaka prisustvo pjenušavog sekreta koga pacijenti obično povezuju sa pečenjem i mućenjem vida.
Premda su od pomoći naočare koje su malo zamućene i imaju zaštitni filter pravi tretman je ipak na samim kapcima.
Nakon pregleda se može znati stanje kvaliteta suznog filma, kao i procenat aktivnih Majbovih žlijezda kao i kvalitet njihovog sekreta. Takođe, na pregledu se mogu uočiti demodeksi, koji sa svoje strane su često udruženi sa njihovom disfunkcijom.

Liječenje
IPL tretman predstavlja osnovu liječenja sindroma suvog oka. Radi se o skoro bezbolnom tretmanu koji poboljšava funkciju Majbovih žlijezda korišćenjem intenzivnog pulsnog svjetla gdje se popravlja lučenje i kvalitet sekrecije žlijezda. Takođe ovim tretmanom se eliminiše prisustvo neovaskularizacija na rubu kapaka, kao i u samoj koži kapaka i okoline pošto neka druga stanja kao što je rozacea doprinose simptomima.

Osim IPL-a često se u težim slučajevima koristi i frakcionisani laser koji dodatno pomaže da se smanje simptomi. Takođe se primjenjuje je LLLT (Low Level Light therapy) koja uz primjenu PRP bilo lokalno bilo u obliku kapi što sve može dovesti do dramatičnog poboljšanja simptoma.