Astigmatizam predstavlja grešku prelamanja kod koje oko ne prelama isto u svakom meridijanu, zbog čega, da bi se greška korigovala, se moraju koristiti cilindrična sočiva koja jače prelamaju u jednom, a slabije u drugom meridijanu.
Uzroci
Obično je uzrokovan nepravilnom zakrivljenošću rožnjače. Rožnjača predstavlja providni prednji dio oka koji u sebi nosi najveći dio dioptrijske snage oka. Ako je jedan dio rožnjače zakrivljen jače, a drugi slabije, slika na očnom dnu neće biti dobro fokusirana u svakoj tačci.
Vrste
Kada je rožnjača nepravilno zakrivljena to se zove kornealni astigmatizam, a kada je problem u sočivu onda je to lentalni astigmatizam. Nekada može da postoji i kombinacija ova dva uzroka.
Astigmatizam može biti udružen sa drugim greškama prelamanja kao što su dalekovidost (hipermetropija), kratkovidost (miopija) i prezbiopija (gubitak sposobnosti izoštravanja predmeta koji se nalaze u blizini). Ovo je jako učestala greška prelamanja koju treba na vrijeme otkriti i tretirati. Ovo je još jedan razlog zbog čega i predškolska djeca treba da provjere svoj vid kako bi se adekvatnom terapijom izbjeglo stvaranje slabovidosti.
Simptomi
Simptomi variraju od potpuno zamagljenog vida do područja zamagljenja vida, umora u očima, glavobolja i izraženog škiljenja u pokušaju da se popravi kvalitet vida i smanji zamagljenje.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja oftalmološkim pregledom i relativno ju je lako postaviti. Nakon što se izmjeri vidna oštrina bez korekcije, uz različite kombinacije probnih stakala se dolazi do najbolje moguće vidne oštrine. Da bi se došlo do odgovarajuće kombinacije nekada je potrebno uraditi posebne preglede kao što je kompjuterizovana refraktometrija, skijaskopija i topografija rožnjače. Uz pomoć sve ove tehnologije dijagnoza astigmatizma nije problem.
Korekcija
Sama korekcija astigmatizma se može postići uz pomoć naočara, kontaktnih sočiva i hirurgijom laserom.
Naočare i kontaktna sočiva u sebi imaju cilindre koji potiru grešku prelamanja koja se nalazi u rožnjači, a nekada i sočivu, dok se hirurgija laserom sastoji u tome da se sama rožnjača precizno preoblikuje i na taj način ukloni sam uzrok astigmatizma.
Mana korekcije naočarima je što pacijenti često imaju zakrivljenje slike i poteškoće pri hodu pri čemu se ove tegobe pojačavaju ako je atigmatizam više izražen. Kontaktna sočiva sa svoje strane imaju prednost što su ovi simptomi značajno manji, pri čemu i dalje postoji problem održavanja higijene i poteškoća vezanih uz stalnu aplikaciju kontaktnim sočivima.
Zbog toga je u poslednje vrijeme naglo porasla popularnost laserskog tretmana u korigovanju ovakvog stanja, jer se modernim mašinama može postići odgovarajuća preciznost i tretman uraditi na precizan i predvidljiv način, bezbolno i komforno.