Erozija rožnjače predstavlja stanje kada dođe od ljuštenja površnog sloja rožnjače (epitela rožnjače).
Simptomi
Simptomi erozije su bol, osjetljivost na svjetlost, osjećaj stranog tijela i grebanje u oku. Takođe, može da dođe do pojačanog suzenja, otoka kapaka, prisutva upalne reakcije u prednjoj komori i do zamagljenja vida.
Uzroci
Erozija rožnjače može da bude uzrokovana ogrebotinom, stranim tijelom i nedovoljnim vlaženjem površine oka. Čest uzrok erozija je prisustvo stranog tijela ispod gornjeg kapka. Zbog toga je neophodno prilikom dijagnostike prevrnuti gornji kapak i vidjeti da nema stranog tijela pod kapkom.
Dijagnoza
Biomikroskopskim pregledom se vidi da postoji oštećenje epitela, koji se može obojiti uz pomoć fluoresceina kako bi se promjena bolje vizualizirala.
Liječenje
Sama erozija i pored bolnosti obično spontano prođe gdje se simptomi povuku nakon što epitel na ogoljenoj rožnjači sraste i ne bude više izloženih nervnih vlakana.
U liječenju se primjenjuju kapi za širenje oka i opuštanje cilijarnog mišića (cikloplegici) koji služe da se smanji bol i umanji upala u prednjem dijelu oka. Za površinu oka je od koristi dati antibiotsku mast i vještačke suze kako bi se podražaj smanjio, kao i da bi se smanjila mogućnost infekcije. Samo stavljanje zavoja nakon erozije rožnjače nije potrebno.
Kod malih erozija nakon što rožnjača sraste daju se još par dana masti i kapi za vlaženje oka, a pacijentu se objasni da ako se ponovo jave simptomi da se obavezno javi oftalmologu.
Ako se erozija nalazi u sredini rožnjače i ako se radi o velikom području sa koga je odstranjen epitel treba uraditi kontrolu sledeći dan da se vidi u kome stepenu je došlo do smanjenja epitelnog defekta i da li postoje znakovi eventualne infekcije. Svakako da lokalnu terapiju treba nastaviti još par dana.
Ako pacijent koristi kontaktna sočiva može ih ponovo početi nositi 4 – 5 dana nakon nestanka simptoma. Svaka pojava infiltrata rožnjače znači da treba započeti terapiju kao da se radi o ulkusu rožnjače koja je mnogo intenzivnija nego sama terapija erozije. U takvim slučajevima je od koristi uraditi bris konjunktive.
Sama erozija treba da se dovoljno dugo liječi kako ne bi došlo do pojave ponavljajućih erozija rožnjače koje se karakterišu ponavljajući epizodama bola iz čista mira obično tokom noći zbog toga što prethodno oštećena rožnjača na mjestu ranije erozije nema adekvatnu podlogu za držanje epitela i sklona je lakšem spontanom odvajanju rožnjače. Zato ako oftalmolog procjeni, pacijentu treba davati vještačke suze određeno vrijeme nakon erozije naročito u slučajevima sindroma suvog oka i disfunkcije Majbovih žlijezda kako se ne bi desila ova odložena neugodna komplikacija erozije.
U terapiji erozije obavezno treba uraditi tretman kojim će popraviti suzni film, bilo da se radi o IPL tretmanu ili o LLLT. Ponavljajuće erozije rožnjače nekada trebaju i treman YAG laserom.