Ablacija retine predstavlja teško oboljenje oka u kome dolazi do odvajanja senzornog dijela retine od retinalnog pigmentnog epitela. Da bi retina normalno funkcionisala i da bi oko vidjelo ove dvije struktureretine treba da su u kontaktu. U suprotnom dolazi do gubitka funkcije retine i nakon nekog vremena njenog propadanja same retine što u najgorem slučaju može dovesti do sljepila na zahvaćenom oku.
Za ovo stanje je više nego važno da se prepozna u što je moguće ranijem stadijumu kako bi se započeo odgovarajući tretman na vrijeme.
Rizik za ablaciju retine veći kod odraslih koji imaju visoku kratkovidost, nakon povreda oka, hirurgije katarakte, kao komplikacija drugih oboljenja oka (npr. dijabetesa) kao i u porodicama gdje postoji sklonost ovom stanju. Sa starenjem se povećava rizik od ablacije, premda se i kod mlađih ljudi javlja ablacija obično nakon povreda.

Simptomi
Simptomi su ispočetka obično prikriveni i sastoje se od različitih zamućenja koja se kreću unutar oka, bljeskova i/ili pojave zavjese u vidnom polju. Često se ispočetka radi o minimalnim simptomima na koje pacijenti i ne obraćaju pažnju. Lebdeća tjelašca i zavjesa u vidnom polju su neki od simptoma odvajanja (ablacije) retine. Ona se mogu primjetiti u obliku različitih linija i oblika koje se miču unutar vidnog polja. Ovo je uzrokovano zamućenjima u staklastom tijelu oka čije sjene na retini daju ovakve simptome. Sama lebdeća tjelašca su obično bezopasna i manje više ih svako ima. Ako se odjednom jave i ako im se naglo uveća broj, i ako su još praćena bljeskovima u tome slučaju je najbolje uraditi oftalmološki pregled gdje će ljekar pregledati očno dno nakon širenja zenica.
Bljeskovi predstavljaju reakciju retine na mehaničko podraživanje obično zbog jačeg pripajanja skvrčenog staklastog tijela za retinu ili kao rezultat rascjepa same retine.
Zavjesa u vidnom polju je znak da ablacija počinje da se približava zadnjem dijelu oka kao i da je razderotina retine dovela do ablacije. Zavjesa se obično povećava kako ablacija napredujue što dovodi do smanjenja vdinog polja.Ovo se nekada može javiti prilično brzo što obično alarmira pacijenta da potraži oftalmologa.
Veoma je važno da se moguća razderotina retine ili početna ablacija na vrijeme prepoznaju. Što se prije stanje prepozna šansa da se sačuva vid je neuporedivo veća.
Liječenje
Jedini efikasan način tretiranja ablacije je hirurgija. Ako se radi samo o razderotini retine koja još nije dovela do odvajanja retine nekada je dovoljno samo uraditi laserski i ili krio tretman oko same razderotine što će dovesti do stvaranja ožiljka oko razderotine i na taj način spriječiti natanak ablacije. Ako je došlo do odvajanja retine potrebno je uraditi operaciju koja se zove vitrektomija kada se odstranjuje staklasto tijelo, ukljanjaju mogući uzroci koji su doveli ili dovode do cijepanja i odvajanja retine, a retina na vraća na mjesto, dok se razderotine i rupe na retini tretiraju bilo laserom, bilo hladnoćom. Na kraju operacije potrebno je u oko staviti silikon ili gas koji će pridržavati retinu dok razderotine retine ne srastu. Nekada je prije vitrektomije potrebno uraditi i operaciju katarakte (fakovitrektomija) ako prirodno sočivo smeta da se vidi dobro očno dno ili ne dozvoljava da se pravilno istretira periferija očnog dna. Nekim pacijentima je uz po potrebno staviti silikonski obruč oko oka koji služi da smanji obim oka i na taj način pomogne da se retina ponovno vrati na svoje mjesto.
Nakon operacije potrebno je par dana držati glavu u preporučenom položaju kako bi se optimalizovalo dejstvo gasa ili silikona tokom zarastanja razderotina.
Prevencija
Ne postoji način da se spriječi ablacija retine. Važno je smanjiti rizik povreda u sportu, na radnom mjestu ili drugim situacijama nošenjem odgovarajuće zaštite za oči. Svakako da se rizik teškog oštećenja vida može smanjiti tako što će se stanje dijagnostikovati i tretirati što je moguće prije, najbolje isti ili sledeći dan od postavljanja dijagnoze.
Redovne posjete očnom ljekaru i pregled očnog dna nakon širenja zenica su od velike pomoći da se otkriju stanja koja mogu dovesti do ablacije. U odabranim slučajevima od pomoći je uraditi preventivni laserski tretman retine, a svaka otkrivena rupa ne retini treba da se obradi bilo laserom bilo hladnoćom.