Zakažite Pregled
Ukoliko želite da zakažete ljekarski pregled ili Vam je potrebna konsultacija, kontaktirajte nas putem broja telefona +387 (51) 318 600.Naš ljekarski tim, omogući će uspješna rješenja vašeg problema.
U normalnom oku zrake svjetla koje potiču od objekata u daljini se fokusiraju uz pomoć rožnjače i relaksiranog sočiva na tačci jasnog vida i na taj način omogućavaju čistu i oštru sliku. Slika nije jasna ako fokus nije na retini.
Kratkovidost ili miopija je stanje oka gde osoba ne vidi objekte u daljini. Ukoliko se ne leči, može dovesti do drugih problema i oboljenja, kao što je glaukom.
Miopija se najčešće javlja u dječijem dobu i tokom godina se pogoršava, ukoliko nije pod kontrolom.
U kratkovidom oku zrake iz dalekih objekata se fokusiraju ispred retine tako da je udaljeni objekat zamagljen. Osoba koja ima miopiju vidi jasno bliske objekte. Uobičajeni uzrok ovoga je što je očna jabučica predugačka. Takođe, neki pacijenti sa početnom kataraktom mogu biti kratkovidi zbog prolaznog pojačanja prelomne moći sočiva u ranoj fazi razvoja katarakte.
Ukoliko sumnjate da ste kratkovidi kontaktirajte nas i zakažite pregled. Miopija se otkriva vrlo lako na opštem pregledu i odmah može da se krene za korekcijom vida.
Nasuprot kratkovidosti je dalekovidost - dioptrija plus.
Kratkovidost se može javiti kao posledica sledećih faktora:
Osobe koje su kratkovide često se zamaraju tokom vožnje ili gledanja u ekran televizora ili računara. Mogu osjetiti bol unutar i oko očiju, takođe mogu imati probleme sa glavoboljom ili se osjećati iscrpljeno. Jedan od simptoma može biti i razrokost.
Jedan od sigurnih načina da prepoznate da li imate miopiju je loš i zamućen vid na daljinu, veoma slično astigmatizmu.
Osoba koja je kratkovida obično žmiri, kako bi bolje videla objekat u daljini.
Postoji nekoliko vrsta miopije i uzroka nastanka, neke od njih su: akomodacijska kratkovidost, indeksna miopija, prelomna kraktovidost, osovinska kratkovidost (najčešća vrsta kratkovidosti kod ljudi)
Miopija se može podeliti i na nisku kratkovidost (do minus 3 dioptrije), srednju kratkovidost (od minus 3 do minus 8) i visoku kratkovidost (preko minus 8 dioptrije).
Pored ove podele, kratkovidost možemo podeliti i po načinu razvoja na benignu kratkovidost i progresivnu (malignu kratkovidost), kao i noćnu kratkovidost.
Ukoliko se miopija ne liječi, a u pitanju je visoka kratkovidost, može doći do ostalih očnih oboljenja kao što su glaukom i katarakta.
Ova vrsta kratkovidosti se javlja u dječijem dobu i ne pogoršava se u kasnijim zrelim godinama. Dioptrija kod školske kratkovidosti je obično manja od minus 8. Benigna kratkovidost se koriguje nošenjem naočara i sočiva u dečijem i tinejdžerskom dobu.
Ova vrsta miopije se pogoršava tokom života i može prerasti u visoku kratkovidost, preko minus 30 dioptrije. Maligna kratkovidost se obično otkriva u dječijem dobu, ali može se pojaviti i kod starijih osoba. Maligna miopija se kontroliše nošenjem naočara, sočiva, čestim pregledima, kao i laserskom operacijom i skidanja minus dioptrije.
Osobama koje boluju od kratkovidosti savetuje se pregled na svake 2 godine ili češće po potrebi.
Stanje oka kod većine ljudi i ne predstavlja oboljenje. Dioptrija je manja od minus 2 i ove osobe slabije vide u mraku, pogotovu posle dužeg boravka.
Kratkovidost - Miopija se može veoma lako otkriti na oftalmološkom pregledu. Ukoliko imate neke od navedenih simptoma, ili loše vidite objekte u daljini, zakažite pregled i posjetite oftalmologa. Izuzetno je bitno na vrijeme posjetiti očnog ljekara, jer ukoliko se ne dobije prava dijagnoza, miopija se može razviti i postati još veći problem.
Nakon što je miopija i vrsta miopije dijagnostikovana, sledi određivanje dioptije.
Najčešća dijagnoza miopije je: myopia h521
Je dioptrija koja se određuje osobama sa miopijom. Od oblika miopije zavisiće i tačna dioptija.. Od oblika kratkovidosti se određuju naočare ili sočiva. Kod progresivne - maligne kratkovidosti, postoje specijalna sočova koja uspješno sprečavaju dalji razvoj miopije.
Dioptrija minus može ići od minus 2 pa sve do minus 30 ili minus 50 kod teških oblika maligne kratkovidosti, koja nije liječena.
Nošenje specijalizovanih minus sočiva za miopiju, pogotovu dok vozite, će pomoći da se miopija drži pod kontrolom. U nekim sličajevima nošenje ovih sočiva može i smanjiti kratkovidost.
U zavisnosti od nivoa kratkovidosti određuju se relevantna sočiva i stakla za naočare.
Miopija kod djece se dijagnostikuje obično u školi. Česti uzroci kratkovidosti kod djece su stalno gledanje u ekran televizora ili kompjutera, stalno sedenje u kući, nasledna miopija i urođena miopija.
Ukoliko dete ima progresivnu miopiju potrebno je dati što raniju dijagnozu i krenuti sa nošenjem sočiva i naočara. Nakon 18e godine se preporučuje laserko uklanjanje minus dioptrije.
Kod obične - školske miopije, nošenje naočara može umnogome korektovati kratkovidost.
Kod dječije kratkovidosti najvažnije je dati pravu dijagnozu na vrijeme i krenuti sa terapijama i nošenjem sočiva ili naočara.
Iako je teško preventivno zaustaviti miopiju, postoje neki savjeti koje bi ste trebali pratiti ukoliko želite da se miopija uspori i smanji dalji razvoj. Neki od njih su:
Kratkovidost se koriguje uz pomoć kontaktnih sočiva, naočara i laserskom hirurgijom. Cilj svih ovih načina korekcije je da se smanji dioptrijska snaga oka i na taj način ostvari dobro fokusiranje na očnom dnu.Veoma jebitno nositi prepisana sočiva i naočare kako bi se kratkovidost držala pod kontrolom.
Dioptrija na daljinu se može ponekad korigovati i kapima za kratkovidost. Pre kupovine kapi trebalo bi se posavetovati sa oftalmologom, jer kapi za kratkovidost neće pomoći kod svih oblika kratkovidosti, već samo u nekim slučajevima.
Pročitajte zasebni blog post na temu: da li se minus dioptrija može popraviti?
U nekim slučajevima gde je kratkovidost blagog oblika (niskog) i nije progresivna, postoji mogućnost korekcije uz pravilne vježbe. Vježbe za kratkovidost se sastoje iz vježbi za opuštanje očnog mišića. Ove vježbe mogu pomoći samo u nekim slučajevima i uvjek ih savetuje oftalmolog. Nije preporučljivo raditi vježbe za kratkovidost bez prethodnog savjeta sa oftalmologom. Kod srednje i visoke kratkovidosti, vježbe ne mogu pomoći, već samo nošenje naočara, sočiva ili laserska operacija.
Pošto dioptrija minus može smanjiti kvalitet žovota na duže staze, lasersko skidanje minus dioptrije je poslednjih godina čest slučaj. Postoje 2 vrste operacije kratkovidosti:
Operacija na prednjem delu oka - rožnjači. Izvodi se kod obične - benigne miopije.
Operacija na zadnjem delu oka - očne jabučice. Ova operacija se izvodi kod visokih i progresivnih miopija.
Skidanje minus dioptrije se preporučuje kod osoba starijih od 18 godina. Medicolaser nudi uslugu skidanja diptrije od strane iskusnih oftalmologa-hirurga i po povoljnim cenama.